Czy w Niemczech można się dogadać po angielsku?

Kurs niemieckiego Kraków

Według różnych szacunków, za naszą zachodnią granicą przebywa nawet kilkaset tysięcy Polaków. Migracja do Niemiec jest tak popularna, że nadal wiele osób planuje tam wyjechać w celach zarobkowych. Jedną z podstawowych barier, które mogą napotkać Polaka w Niemczech, jest obcy język, który dla Polaków w najmniejszym stopniu nie jest instynktowny. Przed wyjazdem pozostaje więc zapisać się na kurs niemieckiego w Krakowie lub liczyć na swój język angielski. Pozostaje jednak podstawowe pytanie o to, czy Niemcy władają językiem angielskim na poziomie, który umożliwi swobodną komunikację.

Jaki język dominuje w Niemczech?

Udając się do Niemiec, można zauważyć bardzo duże zróżnicowanie językowe. Język niemiecki jest tam dominujący, ale ze względu na obecność wielu milionów imigrantów z różnych krajów, można usłyszeć inne języki z różnych zakątków świata. Mimo wszystko po niemiecku mówi tam znaczna większość osób, choć z roku na rok to się zmienia na korzyść języków, którymi posługują się mniejszości. Nie znając niemieckiego, trzeba bazować na języku angielskim, który jest dla Niemców językiem, którego tak jak Polacy uczą się w szkole.

Czy Niemcy dobrze mówią po angielsku?

Niestety w praktyce okazuje się, że Niemcy bardzo słabo mówią po angielsku, a ich znajomość w większości przypadków ogranicza się do znajomości tego, czego nauczyli się w szkole. Oznacza to, że z reguły znają podstawowe zwroty i pojedyncze słowa, ale o możliwość przeprowadzenia krótkiej rozmowy jest bardzo trudno. Niestety w większości przypadków dogadanie się z przeciętnym Niemcem po angielsku będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, chyba że chodzi o bardzo podstawowe kwestie. Udają się do Niemiec, warto więc wcześnie zapisać się przynajmniej na podstawowy kurs niemieckiego w Krakowie lub innym mieście, by móc angielskie zwroty przeplatać niemieckimi sformułowaniami, co będzie kluczowe dla dogadania się. Istotna jest znajomość przynajmniej podstaw tego języka, nawet jeśli chodzi o komunikowanie się z urzędnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *